wtorek, 23 września 2014

Keigo-kacja - 2

Jeśli ktoś widząc pierwszą keigo-kację pomyślał WTB (What The Bubu!) no to mam coś na pocieszenie. 
Chyba nikt z Was nie myślał, że Japończycy zaraz przy narodzinach zyskują dodatkowe umiejętności typu : + 10 do nauki kanji; + 15 do zdolności matematycznych i +5 do keigo. Nope, oni też muszą się wszystkiego uczyć tyle, że ich edukacja zaczyna się etapami już od dzieciństwa. ALE, zaczynając pracę w firmie wypada podszkolić się w keigo i są nawet specjalne publikacje jak nie dać ciała już pierwszego dnia w pracy. Mam właśnie przed sobą taką książeczkę dla dorosłych Japończyków, która ma im pomóc nie wyjść na wiejskiego morela. 
Książeczka nosi tytuł えそうでえない敬語けいご i pierwszy przykład jak nie mówić od razu podnosi na duchu każdego, kto myśli "Błożesztymoooj, nie opanuje keigo za cholerę!"

A jaki to przykład? Co by Wam przyszło do głowy, gdy wchodzicie do biura i musicie się przywitać? Czy byłoby to おはようございます? Jeśli tak, dobrzeee \(@ ̄∇ ̄@)/!A jakie przykłady jak się nie witać podaje autor książki? Ano takie:
おっはよ~ッス
グッモーニ~ン

Widzicie, nawet byście nie pomyśleli by tak od rana "siemaneczko" komuś powiedzieć. Proszę, od razu poprawnie użylibyście keigo! Jest moc, ne (^∀゜~☆).


Ok, to jak już czujecie się podbudowani to lecimy z czymś mocniejszym, a mianowicie z zapytaniem o imię.
Standardowo jest to 名前なまえ?
Nieco grzeczniej 失礼しつれいですが、お名前なまえは? lub あのう、失礼しつれいですが? - "Bardzo przepraszam, jak się Pan/Pani nazywa?
A tak super grzecznie: どちらさまでしょうか? lub  失礼しつれいですが、どちらさまでしょうか? - "Najmocniej przepraszam, z kim mam przyjemność?"

7 komentarzy:

 1. ciekawe te info o keigo ufam że sporo tego będzie bo po polsku w necie nic nie ma :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, póki co mam nieco tych materiałów, więc na kilku postach się nie skończy ;).

   Usuń
 2. Hmm... czuje się podbudowany.
  Czas złapać Keigo za rogi >:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda nie planuję pracy w japońskiej korporacji ani nawet wyjazdu do Japonii w najbliższym czasie, ale posty ciekawe :D

  Sugerowałabym tylko dodanie czytań złożeń w jakimś nawiasie, inaczej może być ciężko zorientować się o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Keigo-kacja jak i Docchi z założenia są skierowane do osób, które już rozpoczęły naukę japońskiego, a skoro zawsze zaczyna się od opanowania hiragany i katakany, to posty o tej tematyce zawierają jedynie ofuriganę. Pozostałe tematy nadal będą posiadać romanizację.

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że osobie powyżej chodziło po prostu o to, żeby ubrać furiganę w nawias, bo jej się miesza z resztą zdania ;)

   Usuń
  3. Standardowo powinno wyświetlać furiganę bezpośrednio nad danym kanji i nic nie powinno się mieszać. U mnie wyświetla dobrze na każdym urządzeniu i w pracy na starym PC też pokazywało prawidłowo, więc podejrzewam, że u innych też jest ok ;).

   Usuń