środa, 7 września 2016

Kanji Senpai - recenzja

Miałam nie zajmować się recenzjami czegokolwiek do japońskiego, ale stwierdziłam, że co tam. Może to co przedstawię bardziej kogoś zachęci do skorzystania z materiałów/aplikacji niż sam link i hasło "to je dobre"? Jestem świadoma, że nie każdy zgodzi się z moją oceną podaną w danej recenzji, ale cóż, ja mam prawo do własnej oceny tak jak inni mają prawo do swojej. Postaram się jak najpełniej przedstawić dlaczego mam takie a nie inne zdanie na temat danych materiałów.

No to zaczynamy :). Postanowiłam, że pierwsza moja recenzja na blogu będzie dotyczyć aplikacji na Androida, z którą najczęściej obcuję, choć przyznam się, że nie codziennie (czasem zapominam, czasem bywam tak padnięta, że nie mam ochoty jej odpalać, a potem płaczę, że nagle tyyyyleee materiału do powtórki się nagromadziło). O jakiej aplikacji mowa? Ano o tej z tytułu posta czyli "Kanji Senpai".

Link do apki.
(W linku są screeny z aplikacji, więc nie ma sensu kopiować ich tutaj.)

Choć w nazwie mamy "kanji", to sama aplikacja tak naprawdę służy raczej do nauki słownictwa, a niektóre kanji są tam raczej jako bonus. Oczywiście nauka słówek i kanji powinna iść w parze, bo nauka samych znaków, bez złożeń z nimi, jest według mnie absurdalna i na dłuższą metę nie ma sensu.
Listy słownictwa, które można pobrać, są robione pod JLPT i są całkowicie za darmo podobnie jak sama aplikacja. Jednakże, jeśli chcielibyśmy pobrać również audio do owych list, to za każdy plik musimy już zapłacić. Pewnie wielu z Was kojarzy inny program do słownictwa - "Anki", do którego można wrzucić własne pliki z listami do nauki, ale "Kani Senpai" nie ma takiej opcji, a przynajmniej nadal jej nie znalazłam i można korzystać tylko z gotowych list. Sama apka jest co jakiś czas uaktualniana, więc być może  w przyszłości będziemy mogli dodawać własne zestawy słownictwa, kanji czy form gramatycznych.

Można od razu rzucić się na głęboką wodę i zaznaczyć, że chcemy uczyć się od razu słówek ze wszystkich dostępnych list, ale po co sobie utrudniać? Skoro i tak mamy w planach opanowanie całości z dostępnych materiałów, to lepiej robić to racjonalnie, a nie na hurra i szybko się zniechęcić. Osobiście leciałam po kolei i tak najpierw zaznaczyłam sobie do nauki i ćwiczeń listy z N5, a po ich przerobieniu dodałam te z N4. N3 itd. (bez odznaczania N5 i pozostałych już przerobionych tak by mieć je w ćwiczeniach powtórkowych).

Można również samodzielnie ustalić sobie minimalny czas jaki chcemy przeznaczyć na codzienną naukę. Minimum do wyboru to 5 minut, a maksimum jest nieokreślone. Możemy oczywiście od razu w opcjach zaznaczyć, np. 1h, ale trzeba się liczyć z tym, że program będzie od nas wymagał by faktycznie poświęcić na naukę to 1h dziennie. Dlatego moim zdaniem lepiej zaznaczyć sobie mniejsze minimum (np. 15 minut), a po upłynięciu tego czasu po prostu dalej kontynuować, jeśli mamy na to nadal ochotę, czas i siłę. W ten sposób program nie narzuca nam odgórnie jakiegoś wielkiego tempa, a wiadomo, że każdy z nas może mieć gorszy, bardziej zapracowany dzień i czasem będziemy w stanie zrobić tylko to minimum.

Jeśli chodzi o same ćwiczenia, to w przeciwieństwie do "Anki", mamy tu większą różnorodność. Są ćwiczenia sprawdzające:
- naszą znajomość odczytu danego słowa zapisanego w kanji, gdzie do wyboru mamy kilka odpowiedzi zapisanych kaną.
- czy do słowa zapisanego kaną pamiętamy zapis kanji, a nie powiem, nieraz w proponowanych odpowiedziach jest różnica tylko w 1-2 kreskach, więc trzeba bardzo uważać na to co się klika ;)
- rozumienia ze słuchu (bez wykupionych plików audio lepiej wyłączyć ten rodzaj ćwiczenia, bo inaczej zamienia się w zgadywankę, co też program chciał akurat odpalić)
- odręczny zapis kanji (jest ich malutko, dlatego właśnie bardziej jestem skłonna do nazwania tej aplikacji programem do nauki słownictwa niż samych kanji)
- znajomość tłumaczenia danego słowa na angielski lub na odwrót, czyli zapisanego angielskiego słowa z kilkoma japońskimi wersjami do wyboru (tu mamy typowe ćwiczenie z aplikacji typu super memo).

Pewnie niektórym będzie przeszkadzać brak możliwości nauki słówek w kontekście (który jest dość istotny), brak kolokacji czy ćwiczeń sprawdzających właśnie tę wiedzę, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z małą, darmową aplikacją na telefon/tablet, a nie potężnym programem na PC zajmującym kilka gb. Nie powiem, brak tych opcji to jest minus, ale nic nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie sprawdzać użycie nauczonych słów w kontekście, np. poprzez przykładowe zdania podane w słownikach online typu Tangorin czy Weblio.

Ogólnie całą apkę oceniam na 4+ (nie 5, bo zawsze można coś poprawić i coś dodać ;). Nie każdemu też odpowiada nauka japońskiego za pośrednictwem angielskiego, bo jakby na to nie patrzeć, może to prowadzić do błędnego opanowania danego słownictwa jeśli nasz angielski nie jest na wystarczająco zaawansowanym poziomie).


1 komentarz:

  1. Kanji jak dla mnie meeega trudne :) Męczyłam się z tym bardzo długo, a i tak skończyłam na kursie, co prawda online w empik school, ale jednak zawsze kurs :) Inaczej chyba wciąż niczego bym nie umiała. Samemu ciężko jest zrozumieć niektóre rzeczy, no i wymowa... A w necie jednak czasami się obawiam, czy na pewno wszystko jest dobrze tłumaczone, do dziś mam przed oczami tę graficzkę, gdzie dziewczyna chciała sobie wytatuować znak, że miłość a wyszło, że niby kurczak ;) Ile w tym prawdy to nie wiem, ale wolę nie ryzykować i zaufać profesjonalistom. Laktora mam naprawdę super, więc ryzyko takich pomyłek mam zminimalizowane :D

    OdpowiedzUsuń