środa, 17 grudnia 2014

14.どっち?

文:
今月はお金を使いすぎたら、財布(さいふ)のひもをしめなくちゃ

どっち?
閉める・締める


Odpowiedź 

13 komentarzy:

 1. 締めなくちゃって書き方が正しい。財布のことだから。

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej. Przychodzę po radę. Przymierzam się do japońskiego, póki co bez pomocy nauczyciela. :))
  Czytając różne fora internetowe, wybrałem sobie zestaw podręczników, a mianowicie:
  1. Genki 1
  2. Nihongo wa kantan desu yo N5
  3. Cwiczenia z UAMu.

  Chciałbym wybrać jedną z pozycji 1 i 2. Która według Ciebie jest lepsza? Czy powinienem jednak korzystać z Genki, a może z niej jedynie ćwiczyć słuchanie i w razie czego ratować się wyłożoną w niej gramatyką?

  Czy ćwiczenia na co dzień oraz zeszyt ćwiczeń Moniki Szyszki są niezbędne, czy wystarczą ćwiczenia z UAMu?

  Czekam na odpowiedź i dziękuję. Być może już masz dość wałkowania tego samego od początku, ale na forach jest wszystko i nic. Wolałem przyjść bezpośrednio do Ciebie. :) Jeszcze raz wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Ćwiczeniówka z UAM zawiera cały materiał z shokyuu, więc obejmie materiałem N5 i N4.
   Genki 1 to jakieś 2/3 N5. 'Nihongo wa kantan desu yo' to już pełne N5. Oba te podręczniki zawierają pewne błędy (nie wiem ile mają ich poprawione wersje, bo miałam styczność jedynie ze starymi wydaniami). 'Genki' jest bardziej robione pod samouków, więc będzie mieć pełniejsze objaśnienia niż 'Nihongo wa kantan', które stworzono jako podręcznik na kurs.
   Jeśli masz możliwość to korzystaj z obu na zasadzie uzupełnienia braków jednego i drugiego. Co do ćwiczeń to im więcej, z różnych źródeł, tym lepiej. Chyba zarówno ćwiczeniówka do 'Genki' jak i "Nihongo' mają klucz odpowiedzi, więc można to dodać jako bonus do ćwiczeniówki z UAM (też ma klucz, ale ćwiczeń do każdej formy jest niewiele ze względu na zawartość 2 poziomów w 1 książce).

   Usuń
  2. Super, stokrotne dzięki! Teraz wiem, jak działać. Od dawna marzyłem o nauce tego języka, więc to nie jakiś świeży wymysł. Mam nadzieję, że się nie poddam i podołam, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że w końcu pomoc nauczyciela będzie niezbędna, bo schody w końcu się zaczną. N3 by mnie w pełni uszczęśliwiło. :) miłego wieczoru! :)

   Usuń
  3. W przypadku samodzielnej nauki, to dobrze jest korzystać z dużej liczby źródeł. Jak objaśnienia z jednego podręcznika do nas nie przemówią, to jest szansa, że w innym będzie to lepiej opisane. Każdy w pewnym momencie trafia na trudności. Jak ja trafiam na coś czego nie rozumiem, to często sprawdzam w słownikach gramatycznych i forum serwisu Chiebukuro.

   Usuń
 3. Ja jeszcze jedno :) Tak przeglądam bloga i widziałem, że pod koniec października odpisywałaś komuś w komentarzach, że do N3 z Matsumi jest tylko jedna książka. Wydawało mi się, że już jakiś dłuższy czas temu wchodziłem na stronę wydawnictwa i były 2 podręczniki do N3. W zakładce N3 jak suwakiem zjedziesz na dół zobaczysz drugi tom podręcznika, gdzie jest też gramatyka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal nie ma podręcznika do gramatyki ;). Jest tylko "Teksty i kanji" oraz "Teksty i słownictwo".

   Usuń
  2. Z tego, co widze, w Teksty i słownictwo jest 50 konstrukcji gramatycznych na N3, ale czy to jest wszystko i jak to tam wygląda, to nie wiem. Na pewno bardziej sie orientujesz! :))

   Usuń
  3. Jakieś konstrukcje pewnie są, ale nie jest to typowo podręcznik do gramatyki. Do N3/N2 najbardziej lubię New Approach (poziomy chuukyuu i chuujoykyuu), ale nie jest to podręcznik dla samouków i nie ma klucza odpowiedzi do ćwiczeń.

   Usuń
 4. Ja z innej beczki mam pytanka...

  Dostałem w prezencie gramatykę Huszczy tom 1 bardzo ciekawa pozycja wg mnie. O ile wymowa głosek jest jak sądzę ważna i dobrze że tyle tam info o tym, o tyle kwestia akcentu i jego dobrego opanowania i wychwycenia wydaje mi się karkołomna... Czy mam rację? Czy opanowanie akcentu jest faktycznie tak istotne? (鮭酒 端鼻花 箸橋) i wiele innych przykładów. Mam też pytanie czy to faktycznie dobra książka? Plusem jest też profesjonalny język pozwalający oswoić się z terminami z zakresu językoznawstwa. No i ta wielość opcji słowa こうえん haha robi wrażenia!! A w 2 tomie jaki jest materiał? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze jest wymawiać słowa poprawnie, ale Polacy mają to szczęście, że w polskim mamy wiele głosek takich samych jak w japońskim i brak silnego akcentu jak np. Niemcy czy Anglicy. Dlatego nawet jak powiemy coś z polskim akcentem, bez wyraźnie zaznaczonej japońskiej intonacji, to i tak bez problemu powinniśmy zostać zrozumiani (japoński z niemieckim czy angielskim akcentem brzmi komicznie i jest mało zrozumiały).
   W 2 tomie jest opis różnych prefiksów, sufiksów, partykuł, form gramatycznych, zaimków itp.
   "Gramatyka japońska" z UJ, pomimo założeń autorów, nie jest podręcznikiem do praktycznej nauki języka, a książką językoznawczą. Dlatego nie polecam tej pozycji jako podręcznika do praktycznej nauki. Tu warto się zaopatrzyć w coś innego ("Minna", "Genki", "Nihongo wa Kantan desu yo", "Erin ga chousen", cokolwiek ). Natomiast warto mieć oba tomy ze względu na profesjonalny opis 'części składowych' japońskiego.

   Usuń