piątek, 28 czerwca 2013

Nauka kanji - jak się za to zabrać

Dość często na forach o języku japońskim można spotkać posty samouków, którzy chcą zacząć naukę kanji, ale nie za bardzo wiedzą jak. Z ich wypowiedzi często wynika, że zabierają się za to źle, więc postanowiłam zrobić krótki, obrazkowy poradnik co i jak.

Najpierw rzućmy okiem na standardowy materiał do nauki kanji. Ten przedstawiony w poradniku pochodzi ze strony www.japonka.pl, dla której zrobiłam kilka lekcji z pisma.

Wyjaśnienie terminów:
- on-yomi - sinojapońskie odczyty znaku
- kun-yomi - czysto japońskie odczyty znaku
Czego się uczyć:
1. Głównego znaku, a dokładniej jego kolejności stawiania kresek.
2. Przykładowych złożeń, ale tutaj:
- Koniecznie ucz się znaczenia złożenia.
- Ucz się odczytu do każdego złożenia.
- Nie ucz się zapisu całego złożenia jeśli drugi lub kolejny znak (czasem słowo składa się z kilku znaków) jeszcze nie wystąpił w materiałach i nie wiesz jaką ma kolejność kresek. Skup się na nauce zapisu tych złożeń, w których znasz wszystkie znaki składowe.

Czego się nie uczyć:
1. Samych odczytów do znaków. Co z tego, że będziesz wiedział, że 行 ma odczyt: kou; an; gyou; i(ku); yu(ku); okona(u) - skoro nie będziesz wiedzieć w jakim słowie jaki dać odczyt.

To niestety najczęściej powielany błąd przez samouków, a efekt takiej nauki zwykle wygląda tak:
Chyba nie muszę dodawać, że przedstawione odczyty są błędne ;)

Na koniec, co jeszcze poza rzeczami przedstawionymi na pierwszym obrazku powinny zawierać materiały do nauki pisma? Moim zdaniem wypadałoby dać przykładowe zdania, tak by można było zobaczyć jak dany wyraz funkcjonuje w kontekście.


Gdzie szukać materiałów? 
Jeśli chcemy je mieć po polsku to mamy kilka przykładowych możliwości:
1. Kupić książkę "Pismo japońskie" wydawnictwa Nozomi (w sumie 3 tomy) - materiał zawiera przykładowe zdania.
2. Zajrzeć na darmowy kurs na www.japonka.pl - obecnie jest tam jakieś 100 znaków.
3. Zajrzeć na darmowy kurs www.benkyo.pl - nie ma przykładowych zdań

Oczywiście są też inne publikacje po polsku do nauki kanji, ale osobiście uważam, że szkoda wydawać na nie pieniędzy i "Pismo" od Nozomi jest najlepsze.

Jeśli ktoś woli uczyć się po angielsku to oczywiście może zaopatrzyć się w odpowiednią zagraniczną książkę, ale z tych najbardziej znanych jakie przeglądałam brakuje mi takiej z przykładowymi zdaniami. 15 komentarzy:

 1. Obrazek z chłopakiem @o@ mnie rozwalił doszczętnie XD
  Bardzo przydatna notka b'-'

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi ^^. Przy każdym następnym poście na forum dotyczącym nauki pisma będę odsyłać do tej notatki, by nie pisać po sto razy tego samego :D

   Usuń
 2. Bardzo dobra porada. Ja od siebie dorzucę link do mojego ulubionego zasobu uzupełniającego: http://genki.japantimes.co.jp/self/genki-kanji-list-linked-to-wwkanji - jest to lista kanji wg kolejności występowania w podręczniku Genki, ale najważniejsze jest to, że na filmikach bardzo ładnie widać kolejność i sposób zapisu poszczególnych znaków. Moim zdaniem stronka niezastąpiona dla tych, co chcą się uczyć pisać poprawnie i ładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Materiały z japonki, o których pisałam są właśnie robione pod Genki, bo jest to jeden z najpopularniejszych podręczników jakie stosuje się w szkołach językowych ;)

   Usuń
 3. Kłaniam się po sam pas! Kanji uczę się od nie dawna i przysięgam się na życie, że kun i on spędzało mi sen z powiek. Zastanawiałem się "Jak KUR** Japończycy wiedzą, KIEDY i CZEGO użyć/czytać". Wylewasz miód na moje serce i bardzo ci dziękuje! Teraz mogę spać spokojnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry i pomocny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomocne, ale dla kogoś kto tylko rok się uczył japońskiego a zaprzestał i nie uczyło się z 6 lat i ma się teraz 25 lat na karku to chyba za późno. Pewnie w tydzień albo 2 tygodnie przypomniałbym sobie składanie zdań i przyzwyczajenie się do pisania w hiraganie i katakanie ale kanji to już mnie przeraża głównie zapamiętanie ich i wykorzystanie więc raczej dalsza nauka chyba odpada. Gdyby to kanji nie było takie problematyczne to łatwiej by mi było się do tego przysiąść ale czasem mam takie myśli czy wznowić naukę czy raczej dać sobie spokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiek nie ma nic do rzeczy. Liczy się tylko zapał i regularność w nauce. Sama zaczęłam się uczyć japońskiego mając 21 lat, a znam osoby, które zaczęły jeszcze później (po skończeniu swoich pierwszych studiów) i jakoś dały radę :).

   Usuń
  2. ahhh mnie zmotywowałeś może jednak się zabiorę, jeszcze mam książkę do japońskiego z PJWSTK dla początkujących więc może coś mi to da, tylko to kanji gdzie tu znajdować co tydzień jakieś następne znaki by się uczyć, pewnie z tej książki nozomi, ale szukam czegoś darmowego. Fajnie gdybym miał pdfa tej książki, jednak bym musiał na benkyo albo japonka zaglądać i tam szukać.

   Usuń
  3. Nie ma skanów książek Nozomi, a poza tym nie popieramy tu piractwa. Ale, są serwisy, w których możesz online przeglądać książki/podręczniki i tak np. wpisując w google frazę 'kanji scribid' pierwsze 2 wyniki wyglądają następująco:
   1. "Basic Kanji Book" http://pl.scribd.com/doc/6595359/Basic-Kanji-Book-Vol-1-2#scribd
   2. "Kanji in context" (z tego uczę, ale poprawiam tłumaczenia, dodaję przykładowe zdania i wywalam zbędne złożenia) http://pl.scribd.com/doc/256252095/Kanji-in-Context#scribd

   Na benkyo i japonce jest kilkadziesiąt kanji, więc zawsze można od tego zacząć i w międzyczasie szukać książki dla siebie.

   Usuń
 6. Czy te obrazki z kanji są może z podręcznika "minna no nihongo"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, są z materiałów, które sama przygotowuję.

   Usuń
 7. Powiem szczerze, że mając 14 lat uczę się japońskiego od kilku tygodni i umiem już jako tako sprawnie odczytywać i zapisywać Hiraganę, ale wciąż ciągnie mnie do Katakany i Kanji chyba zbyt dużo Anime piosenek Hatsune Miku i czasu w to włożonego... Chociaż nauka w szkole raczej nie jest moją pasją to nauka Japońskiego sprawia mi przyjemność i satysfakcję :3
  Dziękuję za artykuł i pozdrawiam C:

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post! :-)

  OdpowiedzUsuń