piątek, 9 października 2015

Niewiele Ci mogę dać (testów ze słówek)

Wczorajszy mail od studentów mnie wzruszył i aż żal mi było napisać "nie mogę". Przykładam dość dużą wagę do regularnych testów by studenci na bieżąco wiedzieli jakie są ich postępy, co jeszcze kuleje i by czuli bat nad głową, że należny się uczyć systematycznie. Niestety z roku na rok ilość zajęć w siatce programowej jest zmniejszana i wtedy musimy rezygnować z niektórych rzeczy. W tym wypadku, o którym chciałabym powiedzieć, były to testy ze słownictwa, które na 1 roku robiłam z częstotliwością cotygodniową (w tym roku zmieniam na co 2 tygodnie i nieco inną formę). Taki króciutki test co tydzień miał 1 zadanie - zmusić do regularnej nauki słówek, których w każdym tygodniu pojawiało się sporo. Niestety, przez zmniejszenie ilości zajęć, trzeba z czegoś zrezygnować i tak 2 rok nie ma już ze mną ćwiczeń, a jedynie objaśnienia z gramatyki i pismo (oba przedmioty nadal będą dość często testowane), a 3 rok został u mnie jedynie z gramatyką i nawet pismo nam zniknęło całkowicie (a wraz z nim testy z kanji). 

Wczoraj zostałam poproszona o przywrócenie testów ze słówek i choć chciałabym, to nie mam już gdzie ich wcisnąć bez okrajania istotnych rzeczy. Już i tak pozamienialiśmy zajęcia z pisma, by nie tylko ćwiczyć kanji, ale i mówienie, a zajęcia z gramatyki bazujące na podręczniku "New Approach", też poza objaśnieniami nowych form, będą zawierać ćwiczenia. Jedynie do testów gramatycznych mogę dodać więcej zadań sprowadzających słownictwo, ale tryb cotygodniowych testów przy obecnej ilości godzin raczej nie wróci :(
To co mogę teraz polecić osobom spragnionym testowania słownictwa, to programy, o których pisałam tu.

6 komentarzy:

 1. Czy gramatyka jpn jest trudna??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie jest łatwa i ma sporo form gramatycznych, a im wyższy poziom zaawansowania tym robi się trudniej. Dla jednych niektóre formy będą bardzo trudne, a dla innych te same będą proste i łatwe do zapamiętania.

   Usuń
 2. Czy podrecznik 初級日本語 jest dobry? Mam go i znalazlam polska wersje www.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 初級日本語 jest realizowany na 1 roku państwowej japonistyki i może sam podręcznik nie jest zły pod tym względem, że zawiera chyba wszystkie lub większość form na poziomie podstawowym (czyli N5 i N4), ale jest dość przestarzały i bez żadnych dodatkowych materiałów wypada blado. Mamy suche teksty, przykładowe zdania, pytania do tekstu (to akurat plus), listy nowych słówek i tak co lekcję.
   "Minna no Nihongo" nie ma większego polotu (choć dodatki ją ratują), ale "Shokyuu Nihongo" odpycha swoją topornością jeszcze bardziej i już naprawdę wolę Minnę, którą można dodatkowo uzupełnić "Erin ga chousen. Nihongo Dekimasu", bo jako jedyny mi znany podręcznik, zawiera przykłady mowy potocznej, a zamiast durnych dialogów mamy komiksy. Minusem Erin jest wprowadzanie wyjaśnień nowej gramatyki (jest tego mało w stosunku do prezentowanych form w dołączonej mandze) i bez nauczyciela można się pogubić i zaplątać.

   Usuń
 3. Ja mam ten podrecznik lekcje video z nhk z ksiazka oraz cwiczenia z uam i ksiazki krassowskiej mackiewicz. Do kanji mam skrypt znakow z japki od kolegi 1 do 1946. Mysle ze taki arsenal wystarczy. ������

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy. Jakby co to na blogu są linki do różnych ćwiczeń, filmików, słuchanek, więc tym też można uzupełniać.

   Usuń