sobota, 18 kwietnia 2015

Przydawka taka trudna...

W ostatni poniedziałek pierwszaki pisały test, w którym co chwilę z zadania wyskakiwała przydawka lub forma warunkowa. Niestety, test poszedł tak sobie, bo wiele osób nie wychwyciło, że w danym zdaniu chodziło właśnie o wpisanie przydawki lub formy warunkowej. Zdarzały się też takie zdania, w których cześć osób użyła dokładnie wszystkich potrzebnych słów, ale w totalnie randomowej kolejności. No i weź se to późnie babo pozbieraj do kupy :P.
Ale, poza błędami przesyconymi "błędowatością" (czyli takimi, jakimi się na tym blogu nie zajmuję), były też dość ciekawe przykłady niezrozumienia pytania, a co za tym idzie, przykłady podania odpowiedzi poprawnych gramatycznie (!), ale z logiką tak trochę gorzej ^^. Była też jedna fajna literówka, od której zacznę :D.
Należało przetłumaczyć zdanie: "mimo że pada deszcz, to idę na spacer". Niestety "deszcz" (雨, ame), zmienił nam się w "starszą siostrę" (姉, ane) dając: あねが降っても、散歩します。(Ane ga futtemo, sanpo shimasu.) - "Mimo że pada siostrami, to idę na spacer."Jedna odpowiedź na pytanie "co byś zrobił jakbyś został prezydentem", była już podana na fp, czyli:
もし大統領になったらケーキを作りたいです。(Moshi daitouryou ni nattara, keekii o tsukuritai desu.) - "Jakbym została prezydentem, to chciałabym zrobić ciasto."
A to mamy kolejną:
もし、大統領になったら、死にたいです。(Moshi daitouryou ni nattara, shinitai desu.)  - "Jakbym została prezydentem, to chciałabym umrzeć."
Też spoko :). Jak widać, na zajęciach można wymyślić bardzo fajną kampanię wyborczą, a nie to co teraz bez przerwy w tv leci.
("Kiełbasa, browary i inne towary narodzie kochany, ja Tobie dam opiekę lekarską i rentę wysoką tylko mnie wybierz na prezydenta.")

Na jednej wersji testu, padło również pytanie: どうして授業に来なかったんですか。(Doushite jugyou ni konakatta ndesu ka.) - "Czemuż to nie zjawiłeś się na zajęciach?"
Otrzymana odpowiedź: 勉強するのです。 (Benkyou suru no desu.) - "Bo się uczę."

I tak zostałam pojechania, że moje zajęcia są do kitu i na nich się człowiek nie uczy, tylko by się nauczyć, musi je omijać szerokim łukiem XD.

 

2 komentarze:

 1. Fajny wpis! Zajęcia z Panią równie fajne i jak ktoś uważa to się nauczy sporo.
  A tu mały bonus: http://tinyurl.com/arupakahehe :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło słyszeć, a mały alpak jest prze uroczy ^^.

   Usuń